CHARAKTERISTIKA AKCE

Bike Adventure – závod, pro který bylo horské kolo stvořeno

Bike Adventure je netradičním cyklomaratonem, kde nejste svázáni předepsanou délkou tratě, ale prostě jedete, na co máte. Je to výlet na kole podle turistické mapy. Napínavý kombinační rébus, při kterém řešíte, jak během časového limitu získat co nejvíce bodů, a vybranou taktiku pak několikrát měníte, podle toho, jak vám docházejí síly. A to vše ve dvojicích, což veškeré radosti a strasti, které zažijete, ještě násobí.

Bike Adventure (nebo jen zkráceně BA) je bodovací cyklistický závod dvojic, kde si účastníci volí trasu sami podle turistické mapy tak, aby během určeného časového limitu zvládli posbírat co nejvíce bodů z jednotlivých kontrolních stanovišť rozmístěných v prostoru závodu. Jedná se o závod dvouetapový, první den se jede 6 hodin, druhá etapa pak trvá 4 hodiny. Kolik každý závodník najede kilometrů, je tak dáno jeho fyzickou kondicí, ale i strategií, kterou zvolí při práci s mapou a vymýšlení optimální kombinace kontrol. Spokojení jsou bikeři, kteří zvládnou najet během 6 hodin i přes 100 km, stejně jako cyklisté, kteří ve stejné době ujedou třeba jen 20 km, ale cestou si dají v hospodě na osvěžení jedno pivo. A jelikož se jedná o závod dvojic (mužských, ženských či smíšených), které se během závodu nesmí rozdělit, veškeré zážitky jejich prožívání v páru ještě násobí.

Pro Bike Adventure potřebujete horské nebo trekingové kolo, partnera či partnerku do dvojice, chuť poznat něco nového a jeden volný letní víkend. V pátek večer dostane každá dvojice mapu závodního prostoru se zákresem přibližně 50 kontrolních stanovišť, každý den před startem etapy doplněné bodovými hodnotami jednotlivých kontrol. První den je časový limit 6 hodin, v neděli už pouze 4 hod. Úkolem je s pomocí turistické mapy vybrat a v terénu pak nalézt kontrolní stanoviště a tu nejrychlejší cestu mezi nimi. Správně si zvolit kontroly, které odpovídají vašim fyzickým i navigačním schopnostem, je stejně tak důležité, jako natrénovaná kondice. Kdo neoplývá fyzičkou, může svého odvěkého soupeře z maratonů porazit právě díky zkušené práci s mapou.

Máte blízko k pohybu v přírodě a myslíte si, že Bike Adventure by mohlo být to pravé pro vás? Není nic jednoduššího, než to zkusit. Na tratích podobných závodů potkáte klasické bikery, lyžaře, lidi startující na alpských maratonech, orienťáky i horolezce. Ale samozřejmě hlavně spoustu nadšených hobíků – víkendových sportovců pro zábavu.

Bike Adventure se během své historie stalo nejvýznamnější akcí svého druhu v celé Evropě a pravidelně bývá o účast na něm velký zájem. Zájemcům o start doporučujeme proto sledovat webové stránky závodu, kapacita startovního pole bývá totiž v posledních letech vyprodána hned během několika málo hodin od spuštění přihlášek.

Jak to na BA vypadá, se můžete podívat i na videu z jednoho z prvních ročníků (2003, Vysočina – Nové Město na Moravě). O atmosféře BA hodně vypovídají také záběry v naší fotogalerii a zážitky účastníků.