Superior Bike Adventure 2015

15. ročník bodovacího cyklistického závodu dvojic podle turistické mapy

Toulava

Závod, pro který bylo horské kolo stvořeno

2-etapový bodovací závod dvojic na horském kole s mapou se koná v oblsti Toulava na pomezí středních a jižných Čech. Tento závod může jet každý, kdo chce: od rekreačních sportovců až po ostřílené borce – trasu si vybírá každý sám podle svých představ a možností. Celý závod absolvuje dvojice společně, takže je důležitá spolupráce a vzájemná sehranost. Závod ve dvojici násobí zážitky, krize i radost z úspěchu.
Při registraci dostane každá dvojice mapu a specifikaci kontrol, na startu pak jejich bodové ohodnocení. Úkolem je nasbírat na kontrolách během časového limitu co nejvíce bodů. Bodovací závod je zajímavější než klasické MTB maratony, protože nezáleží jen na fyzické kondici a technice jízdy, ale také na orientaci v terénu a zvolené strategii při volbě postupu.

Bike Adventure letos slaví patnácté narozeniny a u této příležitosti se mu pořadatelé rozhodli nadělit dárek v podobě nové kategorie. Protože se cyklistika stává stále populárnějším sportem i pro rodiny s menšími dětmi, zařazujeme letos poprvé rodinnou kategorii BA Family. Jednomu z týmu (můžou jet až 4 lidi), který se do této kategorie přihlásí, musí být v době konání závodu méně než 15 let (ovšem musí absolvovat závod sám na vlastním kole) a jednomu nad 18 let.

Součástí BA15 je i speciální závod pro náročnější – BA Challenge. Základní princip tohoto závodu zůstává stejný jako u tradičního Bike Adventure, závodníci se však nebudou po první etapě vracet zpět do centrálního kempu, ale budou nocovat v určeném místě někde na trase závodu, ve stanu, který si společně s dalším povinným vybavením povezou s sebou. Spolehnout se tak budou moci jen sami na sebe, odměnou jim však bude o to silnější a romantičtější zážitek. Letos pojedou všichni v 1 kategorii, kde budeme vyhlašovat 6 nejlepších! Tedy ženy mají o to větší šanci ukázat všem svou sílu nad muži ;-).

Pořadatel

Universitní sportovní klub Praha, oddíl orientačních sportů

Datum závodu

18. – 19. 7. 2015

Centrum závodu

Sportrelax centrum Monínec – Sedlec-Prčice

Přihlášky

Přihlašujte se v registračním formuláři na www.bike-adventure.cz.
Počet startujících je omezen na 1000 účastníků (v závodě Superior Bike Adventure 2015) + dalších 200 účastníků pro závod BA Challenge. Přihláška je platná až po zaplacení.
Stav přihlášek sledujte na www.bike-adventure.cz.
Přihlásit se mohou jen osoby, kterým je v den závodu 18 let a více. Osoby mladší 18 let mohou startovat s písemným svolením zákonného zástupce nebo v jeho doprovodu.

Změny v přihláškách: až do 5.7. si může každý přihlášený sám upravovat většinu údajů v přihláškové databázi (např. jméno, osobní údaje, klub, kategorii, ubytování) pomocí odkazu, který jste dostali v potvrzujícím e-mailu k původní registraci. Po tomto termínu už budou změny v přihláškách možné jen prostřednictvím emailu prihlaska@bike-adventure.cz. (manipulační poplatek 50 Kč). Trička možno objednávat pouze do 15.6.

Startovné

1000 Kč za dvojici při závodě Superior Bike Adventure (tj. 250 Kč za osobu a den, zahrnuje startovné, zázemí v centru akce, sprchy, mytí kol, parkovné, závodní mapu) při přihlášení do 5.7., po tomto termínu nebo na místě za 1500.
1200 Kč za dvojici při závodě BA Challenge (obsahuje navíc ubytování v provizorním tábořišti mezi 1. a 2. etapou na trase závodu – není nutné objednávat zvlášť) při přihlášení do 5.7., po tomto termínu nebo na místě za 1500.
Platby za startovné, půjčovné SI čipu, ubytování v kempu BA a další služby jsou splatné do 10 dnů od podání přihlášky na účet 670100-2201368476/6210 (mBank), variabilní symbol je vygenerovaný automaticky registračním systémem. Konstantní symbol 558. Bez zaplacení je přihláška neplatná.
V případě neúčasti se startovné nevrací, odhlášení je možné emailem na prihlaska@bike-adventure.cz do 5.7.2015 (storno poplatek 100 Kč).

Sport Ident

Pro evidenci průchodu kontrolními stanovišti bude použitý elektronický systém Sport Ident. Jedná se o technologii, která umožňuje sledování mezičasů na jednotlivých kontrolách a celkové vyhodnocení v cíli.
Účastníci, kteří mají vlastní SI čip, uvedou jeho číslo v přihlášce. Ostatním bude zapůjčen od pořadatelů (půjčovné 80 Kč, za ztrátu čipu bude účtována jeho cena 1 000 Kč), zájem uveďte v přihlášce. Pro závod je potřeba jeden SI čip na dvojici.

Ubytování

Pořadatel zajišťuje v centru závodu kemp pro stanování ve vlastních stanech (cena 150 Kč za osobu a noc). Vzhledem k umístění centra na louce bude kemp vybaven jen základním zázemím (mobilní WC, pitná voda a studená voda na mytí – mobilní sprchy, noční úschovna kol). Zájemcům o komfortnější ubytování doporučujeme využít nabídky rekreačních zařízení v okolí.

Účastníci BA Challenge mají v rámci startovného zajištěné ubytování na trase závodu v jednoduchém přírodním tábořišti (k dispozici WC a pitná voda). Pro ubytování z pátku na sobotu mohou využít zázemí hlavního kempu BA15 (nutno objednat, není v ceně startovného).

Parkování

Dle pokynů pořadatelů v centru závodu.

Prezentace na akci

17. 7. 2015 v centru závodu od 18.00 do 22.00 hod.
18. 7. 2015 v centru závodu od 8.00 do 8.30 hod.

Start

Intervalový – nehrozí žádné návaly na startu. První závodníci startují v sobotu i v neděli v 9:00. Přesný čas startu se každý dozví ze startovní listiny na webu, při prezentaci nebo na info tabulích v centru.

Tratě

Stejná pro všechny kategorie:

  • I. etapa (sobota) – limit 6 hodin
  • II. etapa (neděle) – limit 4 hodiny

Mapa

Turistická mapa Mapy.cz 1:50 000. Pro závod bude vydán speciální výtisk mapy s aktualizovanými cestami v okolí kontrol. Přihlášení účastníci obdrží mapu od pořadatele při prezentaci (jedna pro dvojici, další možno dokoupit na místě).

Kategorie

I. Superior Bike Adventure:

Super prestige – závod mužských dvojic
MM
MM+ součet stáří obou závodníků větší než 80 let, min. věk závodníků – veteránů je 35 let (tj. ročník 1980)

Dámská jízda – závod ženských dvojic
DD
DD+ součet stáří obou závodníků větší než 80 let, min. věk závodníků – veteránů je 35 let (tj. ročník 1980)

Mixy – závod smíšených dvojic
MD
MD+ součet stáří obou závodníků větší než 80 let, min. věk závodníků – veteránů je 35 let (tj. ročník 1980)

BA Family – závod rodinných týmů (možno přihlásit až 4 osoby)
Jeden z týmu musí být pod 15 let (ovšem musí závod absolvovat sám na vlastním kole) a jeden z týmu musí být starší 18ti let.

II. BA Challenge

Závod dvojic bez rozlišení věku a pohlaví.

Bike Adventure Team Spirit

V případě startu alespoň 3 dvojic pod stejným názvem (pozor při přihlašování – název musí být stejný včetně velkých a malých písmen atd.) jsou týmy automaticky přihlášeny i do atraktivního závodu Team Spirit – společné soutěže klubových a firemních týmů. Tým je tvořen minimálně 3 dvojicemi ze stejného klubu nebo firmy. Týmy mohou být složeny z mužských, ženských i smíšených dvojic. Bude hodnoceno samostatně pro závod Superior Bike Adventure a BA Challenge.

Doprovodné aktivity

Baby Zoom – v průběhu závodu dětská školka pro vaše ratolesti od 2 let věku.
Cykloservis – závodní cykloservis Bike Adventure je zajištěn. Poskytuje základní servis a prodej cyklistického vybavení (v omezeném rozsahu) v průběhu celého závodu
Noční úschovna kol – omezená kapacita, pouze pro ubytované v kempu BA15
Trička BA15 – stylová trička v designu BA15 na objednávku v přihlášce, také dětské velikosti
BA Open – příležitost pro ty, co si chtějí jen tak nanečisto zkusit, jestli by se jim tento závod líbil. V infocentru bude možné si koupit mapu závodního prostoru s kontrolami a po startu hlavního závodu vyrazit i s bodovými hodnotami na trať. Bez SI čipu, čísla, měření času a dalšího servisu, ale i bez nutnosti přihlašování předem.
Sobotní večerní program – bude upřesněno před závodem.

Občerstvení

Základní nabídka zajištěna v restauraci a stáncích na shromaždišti.

Vyhlášení vítězů

Pro první 3 dvojice ve všech kategoriích budou připraveny diplomy a hodnotné ceny od partnerů závodu. V závodě BA Challenge vyhlašujeme prvních 6. Všechna startovní čísla jsou zařazena do tomboly.

Povinné a doporučené vybavení

Superior Bike Adventure

  • Povinné vybavení: horské nebo trekingové kolo (ne silniční), cyklistická přilba.
  • Doporučené vybavení: náhradní díly a duše, mapník (umožňuje číst mapu za jízdy na kole, možno zakoupit nebo zapůjčit na shromaždišti). Závodníci jsou sami odpovědni za své občerstvení v průběhu závodu.

BA Challenge

  • Povinné vybavení: stan (1 společný pro dvojici), spacák (každý svůj), vařič a nádobu na ohřátí vody (společný pro dvojici, funkční i v cíli), min. zásoba jídla (1 porce na osobu) až do cíle druhé etapy, horské nebo trekingové kolo, přilba; povinná výbava bude namátkově kontrolována.
  • Doporučené vybavení: rezervní oblečení, karimatka, mapník, nářadí a další potřeby pro opravu kola, baterka, zámek na kolo, dostatečná zásoba jídla a pití.

Další informace

GSM: +420 602 889 515
Email: info@bike-adventure.cz

Pravidla a podmínky

1. Účastníci jsou povinni dodržovat obecná pravidla chování v přírodě. V případě nerespektování těchto pravidel se účastníci vystavují možnosti diskvalifikace a postihu ze strany majitele pozemků nebo státních institucí.
2. Každá dvojice účastníků obdrží při registraci k závodu cykloturistickou mapu a seznam všech kontrolních bodů.
3. Dvojice obdrží krátce po startu lístek, kde budou napsané bodové hodnoty – jednotlivé kontrolní body mají různou hodnotu. Záleží na dvojici, jakou strategii postupu zvolí, aby v daném časovém limitu získala co největší počet bodů.
4. Startuje se v pravidelných vlnách s intervaly po 3 minutách – do startovní zóny je proto nutné dostavit se nejméně s 4-minutovou časovou rezervou tak, aby dvojice byla včas připravená na svůj startovní čas (uveden ve startovní listině). Jestliže se dvojice dostaví později, závodník přijde o své minuty bez náhrady.
5. Průchod kontrolními body si závodníci značí do elektronického čipu Sport Ident. Závodníci musí být v průběhu závodu stále ve vzdálenosti “na doslech” a to tak, aby mohli kdykoli prokázat rozhodčímu společnou jízdu v páru. Kontrolními body a do cíle musejí projíždět těsně vedle sebe nebo za sebou. Motem závodu je heslo “Ve dvou se to lépe táhne!”
6. Závodní limit je pevně stanovený a každá minuta navíc je penalizována.
7. Cizí pomoc na trati je vyloučena. Závodníkům využívajícím cizí pomoc (např. stopování) hrozí diskvalifikace.
8. Pořadatelé nepřebírají odpovědnost za zdravotní stav účastníků, technický stav bicyklu, atd. Závodí se za plného silničního provozu. Účastníci svým podpisem v přihlášce, resp. potvrzením elektronického přihlašovacího formuláře, stvrzují, že závodí na vlastní nebezpečí.
9. Pořadatelé prosí závodníky o respektování zásad chování v přírodě – neodhazování papírů, nezanechávání obalů, neježdění mimo cesty atd.
10. Celý závod se v rozumné míře řídí pravidly MTBO (Mountain Bike Orienteering), která jsou k dispozici na www.mtbo.cz . V případě porušení pravidel (zejména podmínky společné jízdy) je dvojice penalizována odečtením bodů získaných v dané etapě. Případné nejasnosti týkající se pravidel podléhají rozhodnutí hlavního rozhodčího.
Další pravidla týkající se pouze závodu BA Challenge:
11. Závodníci jsou povinni vézt s sebou během celého závodu povinné vybavení. Jakákoli chybějící část povinného vybavení kdykoli během závodu je důvodem k diskvalifikaci.
12. Závod je postaven na myšlence minimálního kontaktu s civilizací a maximálního souznění s přírodou, na samostatnosti a nezávislosti na komfortu či pomoci jiných osob. Povinností je přespat noc mezi první a druhou etapou ve vlastním stanu ve společném provizorním kempu na trase závodu, další omezení týkající se např. stravování nebudeme vyhlašovat. Předpokládáme ale, že se této akce zúčastní jen ty týmy, pro něž jsou prožitek ze závodu a fair play důležitější než počet bodů a pořadí v cíli.

Michaela Lacigová, ředitelka závodu
Kamil Arnošt, hlavní rozhodčí